­

הרשמה לאתר

להמשך תהליך הרכישה עליך להיות רשום באתר

כניסת משתמשים רשומים

שם משתמש (דוא''ל) *
סיסמא *
arrow Iconהתחבר שכחתי סיסמא


הרשמה לאתר


הרשם לאתר על מנת לרכוש תקנים, להרשם להדרכות המכון ולהשאר מעודכן בכל הנעשה בעולם התקינה. לאחר הרשמה תוכל לצפות בתקנים שלך באיזור האישי באתר, לרכוש קרדיט או תקליטורי תקנים ועוד
arrow Iconהרשמה
תקנים בסל הקניות שלך
סה"כ: ש"חלתשלום

אנרגיה בבנינים

 

סיגל רוזנפלד, רכזת תקינה בתחום אנרגייה בבניינים ובנייה בת-קיימהתווית האנרגייה המוכרת לציבור ממוצרי חשמל ביתיים (לדוגמה בתקן הישראלי ת"י 900 חלק 2.7 למכונות כביסה) ואשר במקרים רבים מסייעת לצרכן להכריע את הכף לטובת מוצר חשמלי כזה או אחר – אינה עוד נחלתם הבלעדית של מוצרים אלה. המושג דירוג אנרגטי הוא היום רלוונטי גם לתחום הבניין.

אנרגיה בבנינים
בתחום האנרגייה בבניינים, קיים עד כה תקן מחייב אחד, המתייחס להתנגדות תרמית של מעטפת הבניין (התקן הישראלי ת"י 1045 – בידוד תרמי בבניינים). כיום, אנו נמצאים בעיצומה של ה"מהפכה הירוקה של התקינה" המסוגלת לספק כלים לקביעת הדירוג האנרגטי של בניינים, על מערכותיהם; בנושא זה התקן המוביל הוא תקן וולונטרי, ת"י 5282 – דירוג בניינים לפי צריכת אנרגייה, המגדיר שיטת דירוג מדרגה E ועד A+ לבנייני מגורים ולמשרדים. תקן וולונטרי נוסף בנושא הוא ת"י 5281 לבנייה בת-קיימה בו קיימת הפניה מתאימה לת"י 5282 כאשר דרישות הדירוג האנרגטי לבניין ירוק מתחילות מדרגה C ומעלה.

  


בימים אלה, מתגבשת סדרת התקנים הישראליים ת"י 5280 – אנרגייה בבניינים, המהווה תקן אב לנושא האנרגייה בבניינים. בשורתה העיקרית של סדרת תקנים זו היא "בנייה מודעת אנרגייה לכל" והיא נועדה לקבוע את הרמה המחייבת של התפקוד האנרגטי הנדרש מבניינים בישראל בכל הנוגע לתכנון יעיל אנרגטית. לסדרה ארבעה חלקים המתייחסים למעטפת הבניין, למערכות התאורה, למערכות האקלום (קירור, אוורור וחימום) ולמערכות לחימום מים, למשאבות, למעליות ולחשמל.
לפי ת"י 5280, הצפוי להפוך לתקן מחייב על ידי אזכורו בתקנות התכנון והבנייה, בדירות הנושאות את התווית המזערית הנדרשת (דרגה D) ממעטפת הבניין (חלק 1) צפוי חיסכון משמעותי בהוצאות החשמל – דבר המקנה להן ערך של ממש למשתמשים ולכלל המשק.
החלקים הנוספים בסדרת תקנים זו, מאמצים תקינה זרה אירופית ואמריקנית לנושא מערכות הבניין:

  •  חלק 2 למערכות תאורה מאמץ, בשינויים ובתוספות לאומיים, את התקן האירופי EN 15193 וקובע דרישות הן איכותיות והן כמותיות לתאורה.
  •  חלקים 3 ו-4 למערכות אקלום ולמערכות נוספות בבניין, מאמצים את הפרקים הרלוונטיים שבתקן האמריקני ANSI/ASHRAE 90.1 של האגודה הלאומית למתכנני מיזוג אוויר והותאמו לאזורי האקלים ולמערכות אשר בהם נעשה שימוש נפוץ בישראל.

אל שורת התקנים הישראליים בסדרת ת"י 5280 יצטרפו בקרוב שני תקנים ישראליים חדשים בנושא מעליות: ת"י 4707 חלק 1 שיגדיר תווית אנרגייה למעליות ות"י 25745 שיפרט שיטות למדידת ביצועים אנרגטיים למעליות, דרגנועים ומסועי לכת.
התקנים יאפשרו לבצע הערכה של היעילות האנרגטית של מעליות על ידי גזירת נתוני צריכת האנרגייה שלהן ויספקו לבנאים, לאדריכלים, ליועצי תכנון, למפעילים ולחברות להרכבה ולתחזוקה, את ההזדמנות לכלול נתוני צריכת אנרגייה של מעליות במסגרת הערכת היעילות האנרגטית הכוללת של בניינים.
 
סיגל רוזנפלד
דוא"ל: sigal_ro@sii.org.il